REM Uykusu

REM uykusunun adını hızlı göz hareketlerinden aldığından bahsetmiştim. Bu evrede neler olduğunu bu kısımda inceledim. REM uykusunda beyin aktivitesi uyanıklık kadar hatta ondan daha hızlıdır. Hızlı göz hareketlerinin yanında el ve dudak gibi küçük kas gruplarında seyrimeler görülür fakat solunum ve göğüs kasları hariç tüm vücut kaslarının kuvvet ve gerginliği sıfıra yakındır. Vücut bir nevi felç olmuş vaziyettedir. Bu olay tıp dilinde ‘paradoksal uyku’ olarak adlandırılır. Bu evrede NREM’in aksine solunum ve kalp hızı biraz artar ve düzensizleşir. Vücut ısını çevre ısısı etkiler ve değiştirebilir . Rem uykusu özellikle uykuda nefes durmaları yani uyku apne sendromu olan hastalarda kalp krizi ve beyin damarı tıkanıklığı gibi bazı istenmeyen durumların baş gösterme ihtimalinin yüksek olduğu evredir.

REM uyku evresinde beyinin hafıza, duygulanım ve görme ile ilişkisi çok daha aktif hale gelir. Bu evrede hafızamızda var olan var olan, duygusal olarak etkilendiğimiz geçmiş anılarımızı görme ile ilişki beyin bölgelerinin de işe atılmasıyla rüya şeklinde görürüz. REM uyku evresindeki rüyalar genelde renkli canlı ve senaryosu olan rüyalardır. Vücudumuzun felç olması nedeniyle bunları harekete geçiremeyiz. REM uyku evresinde uyanır isek kısa süreli olarak rüyalarımızı hatırlarız fakat bu rüyalar duygusal anlam içermiyorsa kısa sürede de unuturuz. Unutmamız rüya görmediğimiz anlamına gelmez zira her gece REM uykusu sırasında renkli ve bizler için duygusal anlam ifade eden rüyalar görürüz.

Süt çocuklarında beyin gelişimi REM uykusu sırasında gerçekleşir. Çocukluk döneminde beyin gelişimini etkileyen REM uykusu erişkinlerde hafıza ,dikkat öğrenme ve konsantrasyon gibi bilişsel fonksiyonları etkiler. Gecenin ikinci yarısında daha uzun olan REM uykumuzdan uyanır ve onu ihmal ederse unutkanlık, zor öğrenme ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumların oluşması kaçınılmazdır.

Yapılan araştırmalarda beynimizi zorladığımız dönemlerde REM uykumuzun sürenin arttığı doğrulanmıştır.  Öğrenme sürecini takiben hafızaya depolama için de daha uzun REM  uykusuna ihtiyaç duyarız.REM uykusunun duyularımızla yani içinde bulunduğumuz ruh haliyle doğrudan ilişkisi vardır. Yani kötü hissettiğimiz günlerde duygularımızı yoğun yaşadığımız REM uykusu adete ruh halimizi dengelemek adına kısalır Sıkıntılı ya da negatif duygular içinde uyuduğumuz gecelerde , sabah çok daha olumlu ve pozitif uyanırız. Bu durum REM uykusunun duygu durumuzu onarması şeklinde açıklanır. Bu karar verme mekanizmamızı etkiler. Kafamızın karışık ve kararsız olduğumuz günlerde sağlıklı bir gece uykusundan sonra daha doğru karar vermemizi sağar. Nitekim depresyon ilaçları REM uykusunun süresini kısaltır. Çünkü bazı psikiyatri hastalıklar sırasında REM uykusu olmasın gerekenden daha erken ve uzun olmak üzere ortaya çıkar.

 

REM Uykusu

Kaynakça

Dr. Derya Karadeniz. (2013). 100 Soruda Uyku ve Bozuklukları. Ankara: ANKA-HA Yayınları

Bir cevap yazın