Her Gece Rüya Görür Müyüz ?

Her Gece Rüya Görür Müyüz ?

Çeşitli uyku evrelerinin gece boyunca ortalama 90 dakikalık dönemlerde tekrarlandığından uykunun evreleri yazısında bahsetmiştim. Burada tekrar hatırlatmak gerekirse uykunun başlangıcındaki NREM döneminden ilk REM döneminin sonuna kadar olan bir döneme bir siklus denir. Gece boyunca uykuda ortalama 5-7 siklus bulunur. Dolayısıyla gece boyunca 5-7 kez REM dönemine girilir. Rüya dönemlerinin araştırılması amacıyla yapılan çalışmalarda, araştırmaya katılan gruplar değişik uyku dönemlerinde uyandırılmış ve REM döneminde uyandırılanların %80’inin rüyalarını anlatabildiği görülmüştür. Derin yavaş uykudan (NREM) uyandırılanlar ise %17 oranında rüya gördüklerini söylemişlerdir. Bu deneyler gece içinde her REM dönemine girildiğinde kural olmamakla birlikte, rüya görüldüğünü göstermektedir. Pek tabi hiçbirimiz gece içinde 5-7 kez rüya gördüğümüzü düşünmeyiz. Ancak rüya görmenin ve rüyaları hatırlamanın ayrı şeyler olduğu düşünülmelidir. Rüyaların hatırlanmasında uykunun uyandırıldığımız dönemi etkilidir. Uyku Hakkında Herşey- Her Gece Rüya Görür Müyüz ?

 

Rüyanızı hatırlamanız demek aslında REM uykunuzun yarıda kesilmesi demektir. Gecede birkaç kere rüya görüp uyanıyorsanız bu sağlıksız bir uykuya işaret olabilir. Ertesi gün dikkatsizlik, sakarlık veya anlama güçlüğü çekebilirsiniz. Fakat şu kesindir ki günde 6 saat bile uyusak ortalama 4-7 rüya görmeden uyanmayız. Ben hiç rüya görmüyorum değil rüyalarımı hatırlamıyorum demek daha doğrudur. Bunun üzerine deney yapanlardan birisi olan Chicago Üniversitesi uzmanlarından biri olan Dr. Kleitman‘ın yaptığı bir deneyde hayatı boyunca rüya görmediklerini söyleyen insanları toplayıp onlar üzerinde de inceleme ve deneyler yaptı. Göz hareketlerinin başladığı anda (REM= Rapid Eye Moments) deneklerini uyandırdı ve denekler ilk kez rüya gördüklerini söylediler.

 

Bir Rüyaya Tekrar Uyuyup Devam Edebilir Miyiz?

Dr. Ed Wolpert tarafından yapılan bir deney göstermiştir ki başarılı bir REM periyotunun 10.- 15. Dakikasında uyandırılan denekler bir rüyanın ortasında uyanıp sonra uykularında rüyalarına devam ettiklerini söylemiştir. Fakat deneyin sonucu göstermiştir ki hiçbir rüya bu şekilde devam edemez ve uyandığınız anda rüyanız tek taraflı olarak bitmiş olur tekrar başlayamaz. Fakat aynı gece bir rüyanın içeriği diğeri ile aynı olabilir ya da rüyalar bağlantılı olabilir. Bunun nedeni bilinçaltınızdır ve bu rüyaları birbirine benzetebilirsiniz. Buradaki ilginç bir ayrıntı ise rüyanızın yarıda kesilmesidir.

Rüyaya nasıl devam edilir ?

En Uzun Rüya Kaç Ne Kadar Sürer ?

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki en uzun süren rüya dönemi 45 dakikadır  ve ortalama 20-30 dakika sürer. Anlayacağınız üzere bir rüya  2-3 saniye sürmüyor yani en uzun rüya 6 saniye sürüyor 9 saniye sürüyor gibi halk arasında yayılmış mitler gerçeklikten oldukça uzaktır. Bunu su şekilde de gözlemlemek mümkündür. Düşünün bir insan uykusunda sayılıyor yada dudak kıpırdatma gibi bazı hareketler yapıyor. Bu gibi durumların rüya sırasında gerçekleştiğini biliyoruz. Bu insanlardan bazıları rüyalarını bir nevi yaşıyorlar ve bu süre bile 6-9 saniye gibi kısa bir süre olmuyorken en kısa rüyanın 6-9 saniye olmasını bekleyemeyiz.

 

Kaynakça

Hobson, J.A. (2009). “REM sleep and dreaming: towards a theory of protoconsciousness”. Nature Reviews Neuroscience.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.