NREM Uykusu

NREM uykusunun 3 bölümden oluştuğundan bahsetmiştik. NREM uykusunda neler olur ve ne işe yarar burada bu konuyu ele aldım.

NREM evreleri boyunca önce solunum giderek yavaşlar. Kalp atım hızı ve kan basıncı bu evreler boyunca uyanıklığa göre giderek azalır. Başta beyin olmak üzere tüm vücuttaki işlemler yavaşlar. Tüm vücut dinlenmeye alınır.

NREM uykusunun 1. Ve 2. Kısımlarının gerçek görevleri tam olarak bilinmese de son çalışmalar ertesi gün kısa süreli hafıza fonksiyonlarımız için gerekli olduğunu ortaya koymuştur.

NREM 3 ise ertesi gün fiziksel olarak dinlenmiş olmamızı sağlayan uyku evresidir. Yani eğer NREM 3’ü yeterince uyuyamasak ertesi günü yorgun ve dinlenmemiş olarak geçiririz. Diğer bir özelliği ise uykuya bağlı olarak salgılanan bazı hormonların salgılandığı uyku evresi olmasıdır. Büyüme hormonu, testesteron ve progesteron gibi bazı sex hormonlarının 24 saat içinde en az %80’i derin NREM  uykusunda salgılanır. Büyüme hormonu çocuklarda büyümeyi sağlarken yetişkinlerde yağ metabolizmasını düzenleme görevini üslenir. Dolayısıyla derin NREM uykusunun azalması çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine yol açarken, yetişkinlerde deri altı yağ dokusunun artmasına neden olur ve şişmanlamaya yol açar. Ayrıca sex hormonlarının azalmasına yol açtığı için hiç NREM  uykusunun olmadığı durumlar cinsel iktidarsızlığa yol açar. NREM 3 evresi gecenin ilk yarısında daha uzun olarak geçirilip sabaha karşı süresinde azalma olur. Gecenin ilk yarısını uyanık geçirip sabaha karşı uyuyanlar aslında NREM’den fedakarlık etmiş olur. Dolayısıyla ertesi gün yorgun ve uykulu hissederiz.

NREM Uykusu

Kaynakça

Dr. Derya Karadeniz. (2013). 100 Soruda Uyku ve Bozuklukları. Ankara: ANKA-HA Yayınları

Bir cevap yazın